Robert Carlyle - Biography

28. prosince 2011 v 1:18 | Cenicienta
Celé jméno: Robert Carlyle
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Datum narození: 14.duben 1961
Postava v Once Upon a Time: Mr. Gold / Rumpelstiltskin (Rampelník)

Robert Carlyle je skotský televizní a filmový herec. Je známý pro jeho různorodost rolí, jako například v Trainspotting, Hamish Macbeth, The Full Monty, The World Is Not Enough, Angela's Ashes, The 51st State, a 28 Weeks Later. Představoval Nicholase Rushe v Stargate Universe.
Narodil se v Maryhillu, Glasgow. Je synem Elizabeth, zeměstnankyní autobusové společnosti a Josepha Carlyle, malíře a dekorátora. Byl vychovávaný otcem, poté, co je matka opustila, když mu byli čtyři. V šestnácti opustil školu bez jakýchkoliv kvalifikací a začal pracovat pro jeho otce jako malíř a dekorátor, ač pokračoval ve svých studiích návštěvami nočních hodin v Cardonal College, v Glasgow.
S divadelnictvím začal ve věku jednadvacetilet, na Glasgow Arts Centre. Odmaturoval později na Royal Scottish Academy of Music and Drama. V roce 1991 našel s přáteli divadelní společnost Raindog a hostoval v The Bill. V tom samém roce se objevil ve svém prvním filmu, Riff-Raff, režírovaným Kenem Loachem. V roce 1994 hrál milence - gaye - otce Grega ve filmu Priest.
Jeho první velká role přišla s rolí Albieho Kinsella, v roce 1994, v epizodě seriálu Cracker. Díky této roli se Robert ukázal světu a ukázal, jak dokáže být ve svých rolích intenzivní.
Krátce po jeho výstupu v Crackeru, přišla role policisty Hamishe Macbetha v BBC komediálním dramatu Hamish Macbeth. Seriál běžel po tři série, od roku 1995 do roku 1997. Mezi těmito roky se objevil v rolích jako byl psychopatický Francis Begbie v Trainspotting, nebo Gaz, vůdce amatérních mužských striptérů v The Full Monty, což později Carlylovi obstaralo cenu BAFTA za Nejlepšího herce v hlavní roli. Taky si zahrál ve filmu Face, kde hrál Malachyho McCourta (otce Franka McCourta) v adaptaci z roku 1999. Ve stejném roce si zahrál záporáka v Bondovce The World Is Not Enough a dále kanibalistického vojáka ve filmu 1999.
V roce 2002 se objevil v hudebním videu kapely Oasis, v písničce "Little By Little".
V roce 2003 si zahrál Adolfa Hitlera v minisérii Hitler: The Rise of Evil. Další velká role přišla s filmem Eragon, kde si zahrál záporáka Durzu. Poté v roce 2007, Carlyle hrál jednu z hlavních postav ve filmu 28 Weeks Later. Mezi dalšími filmi a seriálovými počiny pak také stihl odvyprávět a nahrát audioknihu knížky The Cutting Room.
V roce 2008 byl Robert v castingu vybrán na roli doktora Nicholase Rushe ve Stargate Universe.
Krom spousty dalších rolí se objevil v roce 2011 v seriálu Once Upon a Time v roli bláznivého Rampelníka a Mr. Golda.
Je známý svou autentičností a oddaností v rolích. Často měnil vlastní životní styl i jeho vzhled, aby porozuměl lépe svým postavám: než hrál bezdomovce v Safe, přestěhoval se na místo, kde se natáčelo a udělal si licenci řidiče autobusu (jeho postava byla řidič autobusu).
Je patronem charity School For Life Romania. Oženil se s Anastasií Shirley, make-up umělkyní, se kterou má tři děti: Avu (narozena v roce 2002), Harveyho (2004) a Pearce Josepha (2006). Žijí ve Skotsku, v Glasgow.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Duel: Evil Queen, nebo Rumpelstiltskin?

Evil Queen
Rumpelstiltskin

Komentáře

1 Adelinas Adelinas | Web | 28. prosince 2011 v 17:23 | Reagovat

Díky za životopis Roberta, on je celkově zajímavá osobnost :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama